Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдава се трайна тенденция сред младите лекари да остават в България

Снимка: БТА

239 български и 357 чуждестранни студенти от 31 държави - абсолвенти от Медицинския факултет на Медицинска академия в София, днес положиха Хипократовата клетва и получиха дипломите си, съобщи БТА. 

Медицинският университет в София е територия на духа и знанието, на общи принципи и споделени ценности, мечти и висок морал, изграждани повече от век от неговите предшественици – изтъкна пред младите лекари ректорът на университета проф. Бойчо Ланджов, по време на традиционната официална церемония в Националния дворец на културата в София.

В приветствието си към абсолвентите деканът на Медицинския факултет в МУ-София проф. Димитър Буланов отбеляза, че се наблюдава положителна и трайна тенденция младите лекари да искат да останат да работят в България.


За първи път от повече от десет години насам, оставащите са 62,5%, сочи анкета сред випуска за 2023 г. При предходния Випуск 2022 г., съотношението оставащи и заминаващи е било 50% на 50% . Като аргумент да изберат България, настящите младите медици посочват на първо място националното самосъзнание, на второ - семейството и приятелите, на трето - моралното задължение към родината. 

От анкетираните 87,11 % искат да работят в болнични заведения и само 8,99 % като общопрактикуващи лекари. На научна кариера биха се отдали 2,73 на сто от завършващите, а желаещите да станат търговски представители на фирми за лекарства са едва 0,78.


Мотивите на тези, които искат да заминат (37,5%), са по-високото заплащане в чужбина (25,66%) и по-добрата организация на здравната система (19,97%).

Повишава се положителната оценка за нивото на образованието в Медицинския факултет, като 76,86 % от анкетираните биха го препоръчали като място за обучение, а това е с над 6 % повече в сравнение с предходния випуск.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дружество “Родолюбец” организира представянето на спектакъла “Преселници” в София

Театралното представление-мюзикъл "Преселници" по едноименния роман на Константин Петканов ще бъде представено в София на 21 март на сцената на кино-театър "Влайкова". Спектакълът се организира с подкрепата на Културно-просветното дружество за връзки..

публикувано на 16.03.25 в 16:54

Самолет “Спартан” ще превози петима тежко пострадали в пожара в РСМ до български болници

Самолет "Спартан" на българските Военновъздушни сили отпътува за Северна Македония по разпореждане на премиера Росен Желязков, съобщи првителствената пресслужба. С него от Скопие ще бъдат превозени към наши болници петима тежко пострадали в пожара в..

публикувано на 16.03.25 в 15:26

Щаб в МЗ ръководи оказването на помощ на пострадалите в Кочани

Министерството на здравеопазването на България създаде организация за оказване на медицинска помощ на пострадали в пожара в Северна Македония. През тази нощ над 50 души загинаха, а над 100 бяха ранени в огнената стихия в дискотека в град..

публикувано на 16.03.25 в 12:51