Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щатът Илинойс ще почете 3 март като ден на Освобождението на България

5
Снимка: БГНЕС

С прокламация губернаторът на щата Илинойс Дж. Б. Притцкър обяви 3 март 2024 г. за ден, в който ще се чества Освобождението на България, предаде БГНЕС.

Документът отбелязва 20 години от присъединяването на България към НАТО; 121 години дипломатически отношения между България и САЩ; 146 години от възстановяването на българската държава.



Споменава се, че най-старата българска църква в Илинойс - “Св. Троица”, е построена през 1910 г. от българи от Македония. Признава се и приносът на Българската православна църква "Св.София" и 13-те български неделни училища за запазване на българския език, религия и култура.

С прокламацията на губернатора Прицкер за 3 март и резолюциите на Сената и Камарата на представителите през 2023-а, българската общност в Илинойс получи признание без аналог в съвременната история на българската емиграция. Българите трябва да сме горди от постигнатото, но и отговорни за опазване на нашата култура, език и идентичност за следващите поколения. Чикаго е дом на най-голямата българска общност в САЩ", коментира генералният консул в града Светослав Станков, по чиято инициатива е приета прокламацията.

Сънародниците в Чикаго почитат героите на България


Снимки: Facebook/Генерален консул на България в Чикаго



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Хор „Булгапея“

Хор "Булгапея" – българските гласове в Брюксел

Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация..

публикувано на 17.02.25 в 13:10
Протест в Пирот в подкрепа на Сръбските студенти

Българи и сърби от Цариброд и Пирот подкрепиха студенските протести

Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА.  "Желаем исканията на студентите да бъдат изпълнени и се надяваме в Сърбия да настъпи промяна", казаха пред агенцията протестиращи от двата..

публикувано на 16.02.25 в 09:46

Няма сигнали за пострадали българи при инцидента с автомобил в Мюнхен

Към настоящия момент в Генералното консулство на България в Мюнхен не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента. Това са съобщили от Министерството на външните работи на запитване от БТА във връзка с информацията в..

публикувано на 13.02.25 в 14:16