Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отборът на Софийския университет се представи успешно на състезание по правата на човека в Дъблин

Снимка: law.uni-sofia.bg

В Дъблин, Ирландия, се проведе един от регионалните кръгове на международното състезание по права на човека – Helga Pedersen Moot Court Competition, съобщават от Софийския университет “Св. Климент Охридски‘‘, цитирани от БТА. В надпреварата, отбори от цяла Европа се състезаваха за финалните кръгове, които ще се проведат през месец май 2024 г. в . в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Участниците от Софийския университет - Жанин Ал-Шаргаби, Албена Джамбазова и Едуард Кайн, с треньори Петя Аджопова и Зинети Йетим, представиха успешно устните си пледоарии в състезателни срещи с отбори от полски и немски университети и бяха удостоени с две награди. Отборът на СУ получи наградата за най-добър отбор на регионалния кръг, а Жанин Ал-Шаргаби – индивидуалната награда за най-добър оратор на регионалния кръг.

Helga Pedersen Moot Court Competition се организира от Европейската асоциация на студентите по право (ЕЛСА) в сътрудничество със Съвета на Европа. Състезанието симулира процедурите по жалба пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) и дава възможност на участниците да взаимодействат практически с Европейската конвенция за правата на човека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в конференцията по сигурността в Мюнхен.

ЕС възприе българско предложение по разходите за модернизиране на отбраната

Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..

публикувано на 16.02.25 в 10:53
Президентът Румен Радев резговаря с с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Президентът очаква Скопие скоро да изпълни Европейския консенсус от 2022 г.

Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..

публикувано на 16.02.25 в 10:22