Витрина с малки оброчни огледала е част от експозиция, посветена на темата за женската красота в древността, представена в Археологическия музей в гр. Бургас. Изложбата е под надслов "Капризите през Античността. Погледни огледалото" и е по повод 8 март, Международния ден на жената. В античността огледалата са били два вида – функционални и оброчни. Първите са използвани, за да се оглеждат високопоставените дами, а вторите били поставяни като дар за богинята, когато жените я молили да ѝ изпълни желание. Откриването на подобни предмети при погребения в региона е доказателство, че в близост е имало светилище на някоя от богините от гръцко-римския пантеон.
Огледалата, представени в бургаския музей са реставрирани и се датират от II – IV век. Направени са от олово. По-интересни са тилните ламели, върху които има стандартни надписи. В съвременните български земи текстовете са изписвани на старогръцки. Някои от тях гласят: "Ти си прелестна", "На хубавицата подобават всички хубави неща", "Хубавите неща подобават на хубавите жени", "За господарката подарък", "Красавице, вземи ме, аз съм твоята прелест".
Върху едно от най-интересните представени огледала в изложбата няма посветителен надпис, но пък има изображение на богиня, предполага се, че това е Хера, Афродита или някоя от трите нимфи.
Част от огледалата са намерени при разкопки до с. Руен, с. Ябълчево, Акве Калиде, района на Поморие и др.
Женските ритуали и капризи в Античността не са се различавали много от съвременните. В постоянната експозиция на музея могат да се видят още стъкленици за парфюми, наречени лакримарии, както и унгвентарии – съдове за съхраняването на туш за миглите или други ароматни масла, обяснява екскурзоводът Гергана Данабашева пред БТА. Изложбата може да бъде разгледана в археологическата експозиция до края на месец март.
Вижте още:
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..