България за пръв път участва в престижния международен фестивал за филми, свързани с археология, изкуство и екология "Археофилм", чието шесто издание се проведе от 6 до 10 март във Флоренция. Сред 88-те конкурсни заглавия бе и документалната лента "Пловдив древноримски град" на българския режисьор Борис Славчев, който живее и работи в Рим. Оператор е Симеон Михайлов, който работи за "Warner Brothers" в Лос Анджелис, съобщава сайтът bulgaria-italia.com. Филмът проследява следите от пет цивилизации,белязали миналото и настоящето на един най-старите градове в Европа, като ни връща седем хилядолетия назад във времето.
Вижте още:
"Това е първият български филм на този престижен международен фестивал, който разказва историята на античен Филипополис в Римската империя от I-V век. Самото му избиране сред 88 заглавия е вече успех. Създаден е от частната българо-италианската фондация "Рим" с продуцент Мирослав Стамов. Завършил съм режисура в Рим, но не съм скъсал връзката с родината и точно на мен, който съм голям привърженик на тракийските ни корени, се падна честта да бъда режисьор на "Пловдив древноримски град". Чувствам се като посланик, който популяризира богата българска култура в чужбина. Поставихме първите стъпки, които се надявам да дадат път и на други български филми в сферата на археологията, културата и екологията" – казва Борис Славчев пред bulgaria-italia.com.
Вижте още:
Съставил : Венета Николова
Снимки: firenzearcheofilm.it, bulgaria-italia.com
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..