България отбелязва Деня на водата - 22 март, с множество прояви в цялата страна. Тази година темата е „Вода за мир“, като акцентът е поставен върху неравностойния достъп до вода в световен мащаб и необходимостта от защита и запазване на водните ресурси в условията на климатични промени.
Водният ресурс намалява поради лошото стопанисване на водите и замърсяването.
Промяната в циркулацията на океана и по-специално забавянето или спирането на Гълфстрийм ще доведе до сериозно намаляване на валежите в България, сочат последните данни на Българската Асоциация по водите. Според данни за периода 1990-2018 г., пресноводният ресурс на страната ни е около 100 млрд. куб. м годишно, но 3/4 са транзитните води на река Дунав, а вътрешният отток е около 25% от цялото количество. Освен това оттокът варира от 10 до 30 млрд. куб. м годишно, в зависимост от валежите.
На конференция по повод Световния ден на водата на ООН, Българската асоциация по водите изтъкна важността и добрите практики за използване и управление на трансграничните реки, както и различните аспекти на експлоатацията на водните ресурси. Разгледани бяха и най-новите технологии и решения, които могат да помогнат за справяне с основните предизвикателства на водния сектор по отношение на управлението, опазването и ефективното използване на водните ресурси у нас.
В петък минималните температури ще бъдат от 6 до 11°. В София ще е около 8°. В сутрешните часове на места в равнините и низините видимостта ще е намалена. Преди обяд в по-голямата част от страната ще е слънчево, над североизточните райони с разкъсана..
Сто дни след своя старт правителството на Росен Желязков се радва на одобрение от 19,2% от българските граждани, докато 66% от тях изразяват отрицателно отношение, показват данните на социологическата агенция "Мяра". Подобни са нагласите и към..
В брой 48 на предаването слушайте: От Молдова през България до Франция – пътят на бесарабския българин Иван Стоянов - интервю на Йоан Колев; Възможен ли е единен Европейски университет за кино и медии? Или как "споделеното" образование..
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с посланика на Франция Жоел Майер. Те са разговоряли за развитието на туристическите отношения и..
Артисти от Хърватия и Португалия заедно с екип от преподаватели и студенти от Нов български университет ще преобразят педиатричното отделение в УМБАЛ..
Жителите и гостите на Велико Търново са поканени днес на "Нощ на мюзикълите", по време на която ще прозвучат откъси от световноизвестни продукции..