Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световният ден на водата поставя акцент върху неравностойния достъп до водни ресурси

Снимка: БТА

България отбелязва Деня на водата - 22 март, с множество прояви в цялата страна. Тази година темата е „Вода за мир“, като акцентът е поставен върху неравностойния достъп до вода в световен мащаб и необходимостта от защита и запазване на водните ресурси в условията на климатични промени. 

Водният ресурс намалява поради лошото стопанисване на водите и замърсяването.


Промяната в циркулацията на океана и по-специално забавянето или спирането на Гълфстрийм ще доведе до сериозно намаляване на валежите в България, сочат последните данни на Българската Асоциация по водите. Според данни за периода 1990-2018 г., пресноводният ресурс на страната ни е около 100 млрд. куб. м годишно, но 3/4 са транзитните води на река Дунав, а вътрешният отток е около 25% от цялото количество. Освен това оттокът варира от 10 до 30 млрд. куб. м годишно, в зависимост от валежите.

Площта на вътрешните водни басейни в страната ни е около 200 000 хектара, но речният отток в България е намалял поне с 34% в последните 30 години, предупреди проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН, цитиран от БТА. По думите му, България е в положение на валежна сянка, което определя сравнително малкото валежи у нас спрямо други страни от Европа и дори на Балканите.

Едни от най-сухите райони в страната са в североизточната ѝ част. 


На конференция по повод Световния ден на водата на ООН, Българската асоциация по водите изтъкна важността и добрите практики за използване и управление на трансграничните реки, както и различните аспекти на експлоатацията на водните ресурси. Разгледани бяха и най-новите технологии и решения, които могат да помогнат за справяне с основните предизвикателства на водния сектор по отношение на управлението, опазването и ефективното използване на водните ресурси у нас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отново се очакват следобедни превалявания

В събота  минималните температури ще бъдат от 5 до 10°. В София ще е около 7°. Преди обед ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи, придружени с..

публикувано на 25.04.25 в 18:30
Красимир Вълчев

Граждани организират протест срещу задължителен предмет "Религия" в училище

Протест с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев и отмяна на идеята на МОН за задължително изучаване на предмет "Религия и добродетели" се организира в социалните мрежи, предаде репортерът на БНР Андрей Борисов.  Акцията..

публикувано на 25.04.25 в 15:49

Най-рано религия ще се изучава в училищата през 2026/2027 г.

Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..

публикувано на 25.04.25 в 12:34