25 март е обявен от Европейската комисия за Ден на европейските автори. Мисията му е да празнува творците на Стария континент и да насърчава интереса към четенето и езиковото многообразие в Европа. Инициативата се провежда в последния понеделник от месец март от 2023 г. насам, по идея на тогавашния български еврокомисар Мария Габриел, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
Денят на европейските автори подтиква по-младите поколения да изследват богатството на европейската литература. В тази връзка Държавният културен институт към министъра на външните работи разпространи видео, в което ни среща с Петя Кокудева – любим писател на българчетата в страната и по света.
"Авторите са винаги по следите на някоя история. Изследвайте книгите, прочетете по малко и ако ви харесва, си ги вземете от библиотеката или книжарница" – съветва писателката, която изненадва аудиторията с персонажи от своята книга с детски стихотворения за възрастни "Малки същества", създадена съвместно с илюстратор от друга европейска държава – италианската художничка Ромина Беневенти.
Поредно събитие от празничната програма, посветена на вековния юбилей на Държавна опера – Стара Загора, е изложбата-конкурс "Рисувам опера и балет". С това състезание за деца първата извънстолична опера у нас насочва вниманието към своята най-млада..
На 10 юни в базилика Santa Croce именитият ни писател Георги Господинов ще изнесе публична лекция при откриването на международния литературен фестивал "Грегор фон Рецори", който ще се проведе от 10 до 13 юни в италианския град Флоренция. За това..
От 4 до 12 юли в чешкия град Карлови Вари ще се проведе 59-ото издание на международния кинофестивал. 9 от общо 11 заглавия в надпреварата за наградата "Кристален глобус” са световни премиери. Страната ни се представя там с два филма, в които е..
Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" в Пловдив информира за нов етап в развитието на културното меценатство у нас. Става въпрос за началото на..