На какво се смеят варненци, бургазлии, габровци и софиянци? А българите извън страната? Студентите и хазяите, дето им дават квартира? Отговор за пореден път ще търси Биеналето на българският хумор в Хамбург. СЕДЕМнаДЕСЕТО (така го изписват те) издание на веселото събитие е тази неделя, 7 април – научихме от организаторите от клуб "Хумор" към Културното дружество "Клуб на българските жени и семейства"с председател д-р Емилия Юнкер. Призивът им към всички нас е НИКОЙ ДА СЕ НЕ КОСИ! КАМО ЛИ да СЕ ПРЕДАе!
"В Хамбург има много варненци, малко по-малко бургазлии, малко шопи от София и Софийско поле и габровци и севлиевци… всички те ще усмихнат сърцата си и сърцата на хората около нас" – пише в писмо до Радио България д-р Юнкер. И тази година мотото на Биеналето, което ще започне точно в 14:00 местно време ("zur gondel" cafеrestaurant 22303 hamburg: kaemmererufer 25) е "Българинът е оцелял, защото се е смял". То ще предложи "що е най-" от живота на българите. Хубава шега и виц от старо време чак до днес, през хумористични рисунки и музика до възможност да опитате заложбите си на стендъп комик. Помислено е и за най-малките, като в програмата е предвидена и част с детски хумор.
Както и в предишни издания, и на тазгодишното биенале на живо ще бъдат прочетени хумористични текстове и усмихнати истории, изпратени предварително до организаторите от българи от цял свят, с които палитрата от български закачки ще бъде още по-пъстра и интересна. Ограничения няма, а очакванията – добро настроение. "Никой не треба да е перфектен!" – казват от група "Хумор" на Културното дружество.
Входът е без билет, а с усмивка или оптимизъм. Който може – и с двете, защото най-важното е "да си разтурим проблемите" поне за малко! Поканени са всички, обединени от трибагреника, вярата в доброто и в света! И ако пролетта е усмивката на живота, който се "изправя" от зимен сън, нека заедно се хванем за ръка и погледнем ведро слънцето!
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: Клуб на българските жени и семейства в ХамбургИталианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...