Знаете ли какво е общото между Лили Иванова, Васил Найденов, Йорданка Христова, Богдана Карадочева, група "Диана експрес"? Всички тези знакови за страната ни изпълнители започват своя професионален път през 60-те и 70-те години на XX век и бележат създаването и развитието на популярната по онова време естрада. Това са и едни от най-плодотворните десетилетия за майстора на "шлагери" – композитора Тончо Русев. През 1965 година се ражда и Международният фестивал "Златният Орфей". И въпреки, че говорим за времето на властващ комунизъм и терминът естрада е привнесен в България от Съветския съюз, той носи в корена си западно значение – estrade от френски език или estradа от испански, и означава повдигната сценична платформа, обикновено на открито, за музикални и танцови изпълнения.
Естрадната музика е спомен, носталгия и връзка с миналото, с детството, копнеж по текстове, които ни утешават и вълнуват и до днес. В това ще се убедят тази събота (13 април) всички гости и приятели на Център "Българика" в Чикаго, САЩ.
"Българската естрада от 60-те и 70-те години" е заглавието на специална вечер, която ще срещне сънародниците ни и всички любители на световната музика с любими изпълнители, позабравени песни, а за някои и напълно неизвестни гласове, белязали времето на зараждане на българската поп музика. Организаторите обещават "завръщане" в една далечна романтика, когато въпреки "допотопната" звукозаписна техника, всичко е много истинско, живо и неподправено.
С помощта на съхранени до днес аудио и видеоматериали от миналото гостите ще имат свободата да пеят, да танцуват, да съпреживеят както те усетят родната музика.
Началото ще бъде дадено в 19.00 часа местно време с вход свободен в Център "БЪЛГАРИКА", 1120 Elmhurst Rd, Mt Prospect, IL 60056.
Добра възможност да влезем в ритъма на България преди Петия юбилеен фестивал на българската култура в Чикаго, който тази година е насрочен за 12 май в културния център.
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция, отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..