Проект, финансиран от България, ще повишава капацитета на служителите в администрацията на Община Булчиза, Източна Албания за развитието на селския и планинския туризъм в региона, в който живее и немалка част от българското национално малцинство в страната.
Началото на проекта беше поставено на официална церемония в град Булчиза от българския посланик в Тирана Ивайло Киров и от кмета на местната община Фестиме Мьещри.
След като благодари за българската подкрепа, в своята фейсбук страница Фестиме Мьещри написа, че дейностите по проекта са в синхрон с усилията, които общината полага за насърчаване на туристическия сектор, който е ключов за устойчивото развитие на икономиката и създаването на нови работни места в района. "Подобряването на капацитета на местната администрация е необходимо условие за осигуряване на успешен процес на планиране и развитие на агротуризма и туризма на местно ниво" – посочи кметът на Булчиза.
На добър час и много посетители на този „уникален и прекрасен планински регион“, пожела на свой ред посланикът ни в Албания Ивайло Киров. На представянето на проекта присъстваха и представители на българското национално малцинство от историко-географската област Голо бърдо, начело с Ахмет Бала – председател на дружеството „Българите в Албания“ и Рази Рама – председател на Етно-културното спортно дружество „Голо бърдо“.
Проектът в Булчиза се реализира чрез финансовата подкрепа на инструмента "Българска помощ за развитие", който е неразделна част от общата политика на Европейския съюз за гарантиране на сигурност в глобален план, чрез постигане на устойчиво развитие и икономическа интеграция на съседни страни и региони. Българската помощ за развитие отразява и географските външнополитически приоритети на страната ни, основаващи се на традиционните исторически, икономически и културни връзки и на географската близост със страните партньори. Във фокуса на тези приоритети попада и подпомагането на страните от Западните Балкани, в т.ч. на Албания, където българите са официално признати за национално малцинство от 2017 г.
Вижте още:
Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна необходимост, до нормализиране на метеорологичната обстановка. На страницата си Ситуационният..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му получава договор за постоянна работа в Европейските институции и това преобръща живота на цялото..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му..