С диктовка, посветена на 24 май, ще започнат честванията на 20-ата годишнина от създаването на българското неделно училище "Св.Св.Кирил и Методий" в Атина, Гърция. Диктовката ще се проведе на 10 май от 18:00 часа в сградата на школото на ул. „Лиосион“ 117.
Чрез диктовката учениците ще могат да проверят знанията си по български език, както и да тестват как са с правописа и пунктуацията. Освен това те ще засвидетелстват уважение и почит към своите учители, към българското слово и култура, които България чества всяка година на 24 май.
Заявка за участие в диктовката може да бъде направена на имейла bnubuuditeli@gmail.com, информират от училището в Атина.
Освен това, всички ще могат да участват в урока по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на Министерството на образованието и науката, който ще бъде изнесен от гл. ас. д-р Радостина Стоянова от Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН и представител на Белградския университет.
Училище "Св.св. Кирил и Методий" е първото българско средище за изучаване на български език и разпространение на българската култура в Атина. То е естествено продължение на основаното по инициатива на родители и педагози през 2002 г. и просъществувало само няколко месеца неделно училище „Васил Левски”.
През годините училището работи под юрисдикцията на различни български културно-просветни организации, а през учебната 2008-2009 г. Културно-просветното дружество „Будители“ разширява дейността му като освен роден език, история и култура, децата участват и в извънкласни дейности – рисуване и приложно изкуство, народни танци и художествено слово.
Организирана е и училищна библиотека, а финансовата подкрепа е осъществена с включването на училището в Националната програма "Роден език и култура зад граница". От учебната 2012/2013 година училището е одобрено и е част от списъка на българските неделни училища в чужбина на МОН.
Вижте още:
Ресторант "България" в Стара Хавана събра на 16 април 25 ученици от различни кубински училища за Третата "Българска готварска работилница". Инициативата е на посолството на България в Куба в рамките на провеждащия се Месец на Европа в страната...
За 32-ри път Великденският детски фестивал ще събере българчета от различни държави в сръбския Босилеград, за да могат не само да покажат майсторството си при изработката на най-красиви и оригинални великденски яйца, но и за да се докоснат за пореден..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Животът на Деница Киселер, дъщеря на нашата колежка Диана Чакърова , е свързан с Немската езикова гимназия в София и изкуствознанието, където има..
Кулинарен конкурс "Мис Баница" ще се състои на 17 май в Берлин, съобщава на фейсбук страницата си организаторът на събитието – Българо-германското..
Рисунки и ръчно изработени произведения на деца от молдовското село Колибабовка ще бъдат показани на изложба в Париж, съобщава БТА. Творбите са създадени..