Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камелия Нейкова:

Българите в страни извън ЕС ще гласуват само за Народно събрание

Камелия Нейкова
Снимка: БГНЕС

Избирателите в държавите от ЕС ще могат да гласуват за кандидати и за българския, и за европейския парламент, докато тези извън Евросъюза ще избират единствено депутати за нашето Народно събрание и в избирателните секции ще има машини с електронна бюлетина, както и хартиени бюлетини само за НС, каза за БНР председателят на ЦИК Камелия Нейкова.

На 9 юни т.г. българите ще избират едновременно свои представители в националния и в европейския парламент.

В секции в дипломатическите ни представителства и консулства в страни извън Европейския съюз ще може да се гласува за Народно събрание и за Европейски парламент, ако избирателят има към 9 март настоящ адрес в ЕС”, уточни Камелия Нейкова.

Откриваме секции в 60 държави за изборите 2 в 1

На вота 2 в 1 гражданите ще могат да избират между 22 партии и 11 коалиции.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище Рим и Флоренция

Българските училища зад граница - изследователи на историята и културата ни

"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..

публикувано на 15.07.25 в 07:15

Сънародници питат защо са ограничени медицинските специалности за кандидати от диаспората

Културно-информационния център "Босилеград", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград и Сдружение  "Културна алтернатива Цариброд" изпратиха чрез българското посолство в Белград писмо до министерствата на образованието и на външните работи, Изпълнителната..

публикувано на 11.07.25 в 11:51
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: За българите в чужбина България продължава да е добро лекарство

"В далечните страни, в които преподават, българските учители създават България". Писателката Здравка Евтимова, автор на тези думи, в края на юли ще бъде специален гост на годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина ,..

публикувано на 10.07.25 в 09:35