Православната църква прославя Велика събота като най-благословения седми ден, в който Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света.
Положен в гроба, духът на Исус Христос е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това обаче ще се случи в неделята, наречена с най-краткото име – Великден.
На Велика събота църковното богослужение започва рано сутрин и продължава до края на деня. Така последните съботни песнопения се сливат с възкресните и свършват при звуците на тържественото “Христос воскресе!”.
Великденското богослужение в храм-паметника “Св. Александър Невски” ще бъде отслужено от наместник-председателя на БПЦ - врачанския митрополит Григорий, заради неотдавнашната кончина на патриарх Неофит. За богослуженията ще бъде използван благодатния огън, който беше донесен през м.г. от Йерусалим.
Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
На 20 февруари православната църква чества паметта на свети Лъв, епископ Катански, свети Агатон, папа Римски и свети свещеномъченик Садок,..
На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни..