Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За възможния живот в свят без монополи

Зинозин Станев и неговият "остров на независимостта" във Видинския край

10
Снимка: БНР - Видин

Приетите в парламента промени в Закона за енергетиката преместиха началото на преходния период на либерализацията на пазара на електроенергия с една година напред във времето – за 1 юли 2025 г. Промените трябва да осигурят постепенна възможност за пълна либерализация на пазара на дребно. Дали и как ще се отрази това на битовите и промишлените потребители на енергия, по-скъп или по-евтин ще е токът, предстои да разберем.

Междувременно една история от Северозападна България ни показва доколко възможен е животът ако избереш да бъдеш независим от някои от доставчиците на обществени услуги, като ВиК и енергодружествата. Главен герой в нея е Зинозин Станев, който от 15 години живее именно така в полето между видинските села Иново и Майор Узуново. Първоначално разполага с едно бунгало и 4 декара земя, които днес са вече 9.

Зинозин Станев
"Харесва ми, аз съм си "и цар, и господар". Не искам да прокарвам ток тук и ще направя всичко той да бъде изцяло мое производство. Или ще е от вятър, или от слънчеви панели, но не искам да съм вързан с никого, а да бъда една малка автономия. Насадил съм декар и нещо с овошки, бадеми, лешници и няколко ореха" – казва Зинозин преди 15 години, когато дава първото си интервю за БНР Видин.


Днес човекът продължава да живее по същия начин, както тогава. Има си агрегат, ветрогенератор, слънчеви панели и кладенец, от който да черпи необходимата вода, но признава, че понякога му се иска в стопанството му да има ток, макар да знае, че монополистите "само си играят с търпението на хората и вдигат цените."

"Аз не съм зависим от тях, обаче ако имах ток, би била по-друга работата, защото ми е необходим за инструментите. Засега се справям, за осветлението, радиото и телевизора ми помагат два слънчеви панела. За водата имам сондаж, но изкопахме и 12-метрова шахта с електрическа помпа, която ползвам основно за поливане."


За хладилник сънародникът ни използва шахтата, а през зимата казва, че не му е необходим. Предстои обаче да приспособи охладител, който да работи на газ. Една от постройките ще му служи за работилница, в която вече има струг. Има самоделен трактор, приспособил е и част от мотопед, към който е закачил ремарке и с него се придвижва наоколо. За самотата признава:


"Свикнал съм и не ми прави впечатление. Аз винаги имам с какво да се занимавам, без значение дали е светло или тъмно. Контакти си имам и задължително ходя до града за 2-3 кафета в седмицата."

Разходите си Зинозин е свел до такива за закупуване на някой уред или препарати за растителна защита. Казва, че няма пенсия и сигурни доходи, но се справя, защото жена му е в Италия. Не се оплаква и е доволен от това, което е постигнал за изминалите 15 години.


"За 15 години толкова. За да бъде всичко наред, се изискват много пари, с които не всеки разполага, но човек трябва да е доволен и на малкото, което има и успее да си го направи сам" – уверен е мъжът, създал своя автономен "остров", независим от монополите.

Съставил: Йоан Колев /по материал на Йорданка Герасимова, БНР-Видин

Снимки: БНР - Видин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Леко повишаване на температурите в петък

В петък, 17 януари, до обед ще бъде предимно слънчево, със слаб и умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в отделни котловини – до минус 10°, а максималните – между 2° и 7°. В София градусите ще варират от..

публикувано на 16.01.25 в 18:40

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 35

В брой 35 на предаването слушайте: Ново българско училище отваря врати в Италия (град Авелино) – интервю с Венета Ненкова, председател на Асоциация "Паралел 43", която стои зад създаването му; От детските рисунки в Бургас до платната с..

публикувано на 16.01.25 в 12:00

Над 30 сорта азалии цъфтят в Ботаническата градина

Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...

публикувано на 16.01.25 в 06:30