Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище “Никола Вапцаров” в Никозия празнува десетата си годишнина

Снимка: Бранислава Бобанац

Най-голямото българско училище в Кипър – “Никола Вапцаров” в Никозия, отбелязва днес с празничен концерт десетата си годишнина и Деня на светите братя Кирил и Методий, предаде кореспондентът на БНР Бранислава Бобанац. Събитието под надслов “Предаваме завета на първоучителите” е част от Дните на българската култура, организирани от Съюза на българите в Кипър.

Започват Дните на българската култура в Кипър

Водещи на програмата, посветена на България, буквите и книжовността, ще бъдат настоящите абитуриенти. Учениците от всички класове ще представят изучавани през годината произведения на българската литература, ще рецитират и ще изпълнят песни. Най-вълнуваща обаче ще бъде изявата на първокласниците, които със стихчета ще обявят: ”Ние вече сме грамотни”.

С връчването на свидетелства за успешно завършената учебна година ще бъде сложен тържествен финал. Първокласниците и абитуриерните ще получат своя документ от българския посланик в Кипър Недялчо Данчев.

В страната има общо десет български съботно-неделни училища. В “Никола Вапцаров” се обучават 195 ученици.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В украинска Бесарабия започна сезонът за традиционното къпане на овцете

В българското село Задунаевка, община Арциз, започна почти ритуалното за региона къпане на овцете. Обичаят се предава от поколение на поколение сред местните овчари и цели обезпаразитяване на животните преди зимата. На ден се обработват около 2000 овце,..

публикувано на 26.09.25 в 12:39

В Бачковския манастир посрещнаха българчета от Цариброд

Игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий лично посрещна и благослови българчета от Цариброд. Духовникът пожела на младежите да не забравят корените си, да се уповават на вярата си и да помнят родината. Величкият епископ Сионий увери гостите от..

публикувано на 26.09.25 в 09:51

Българската общност в Кипър се събира на фолклорен събор на 4 октомври

Четвъртото издание на традиционния български фолклорен събор "Ансамбъл "Българи" – Кипър и приятели", организиран от Културен клуб "Българче" – Ларнака и Танцов ансамбъл "Българи" с ръководител Тодор Здравков, ще се състои на 4 октомври, събота,..

публикувано на 25.09.25 в 16:36