Докато в България и Европа брояха бюлетините след парламентарните избор, Министерството на финансите продаде на 10 юни държавен дълг за 400 млн. лв. или почти 200 млн. евро. Обявено бе, че ще се емитират книжа за 200 млн. лв., но в крайна сметка бяха извадени за продажба двойно повече облигации.
Ценните книжа са с падеж след 6 години при лихва от 3,25%. Банките придобиха над 70% от облигациите, застрахователните дружества - 16,5% от ценните книжа, а пенсионните и гаранционните фондове закупиха 13%. По-дребни инвеститори си поделиха 0,3 на сто.
На прага на активния летен сезон, който у нас се свежда до не повече от два месеца – юли и август, браншът е сравнително спокоен. Резервациите са добри, а прогнозите за ръст от 6 % спрямо миналата година в пика на сезона изглеждат напълно постижими...
Негативният ефект за България след възможното въвеждане от САЩ на 25% за стоките от ЕС ще е в размер на 678 млн. долара. Така общият износ на страната ще намалее с 0,49% на годишна база спрямо стойностите на експорта без митически ограничения. Това..
След спорния успех на "Зелената сделка" и квотите за въглеродни емисии, направили електроенергията в Европа в пъти по-скъпа от основните й икономически конкуренти – САЩ и Китай, Европейската комисия готви нови зелени политики, касаещи горивата...