Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почит към Джанюариъс А. Макгахан - 180 години от рождението му

Снимка: wikipedia.org

Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист.
Неговите репортажи наречени "Писма от ада" в лондонския в-к "Дейли нюз" за потушеното в кръв Априлското въстание пробуждат общественото мнение в Европа, да потърси истината за събитията в България. Въпреки съпротивата на османската държава, Великите сили съставят анкетна комисия. Тя разкрива причините за въстанието и извършените военни престъпления при потушаването. Комисията поставя на дипломатическата маса нуждата за решаване на българския въпрос.




Година по-късно Макгахан е кореспондент в Руско-турската освободителна за България война от 1877-1878 г. В края на войната Макгахан се разболява от тиф и умира в Цариград. В паметта на признателния българския народ Макгахан остава като ОСВОБОДИТЕЛ НА БЪЛГАРИТЕ. Тези думи са издълбани върху надгробната плоча на журналиста в родния му Ню Лексингтън в щата Охайо.

робът на Макгахан в Ню Лексингтън, Охайо, САЩ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35