На днешния ден православната ни църква отдава почит на историческите личности, живели по нашите земи от първи век досега и канонизирани за светци. Всички те са били хора на вярата и духа и с делата си са заздравявали спойката между църквата, народа и държавата.
Честват се новомъчениците, пострадали за вярата през османските времена като Евтимий Търновски, Козма и Пимен Зографски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, софийските новомъченици Никола и трима с името Георги, габровските – Дамаскин, Лазар, Онуфрий и други.
Освен светиите, отбелязани в църковния календар, по нашите земи е имало много пустинници и мъченици, затова Църквата възпоменава и тези безизвестни свети хора, които са пролели кръвта си за запазването на вярата. Този ден е също за прослава на онези неизвестни подвижници и монаси, отишли си тихо от този свят.На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк, живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет, роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как благообразни..
На 11 август Църквата възпоменава свети мъченик и архидякон Евпъл и света мъченица Сосана девица. Вечерта се отслужва Молебен канон на Пресвета..
Православната ни църква почита на 12 август светите мъченици Фотий и Аникита, преподобни Паламон Египетски, свети свещеномъченик Александър, епископ..