На днешния ден православната ни църква отдава почит на историческите личности, живели по нашите земи от първи век досега и канонизирани за светци. Всички те са били хора на вярата и духа и с делата си са заздравявали спойката между църквата, народа и държавата.
Честват се новомъчениците, пострадали за вярата през османските времена като Евтимий Търновски, Козма и Пимен Зографски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, софийските новомъченици Никола и трима с името Георги, габровските – Дамаскин, Лазар, Онуфрий и други.
Освен светиите, отбелязани в църковния календар, по нашите земи е имало много пустинници и мъченици, затова Църквата възпоменава и тези безизвестни свети хора, които са пролели кръвта си за запазването на вярата. Този ден е също за прослава на онези неизвестни подвижници и монаси, отишли си тихо от този свят.В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява? "Това е..
На 1 април Православната църква чества паметта на преподобна Мария Египетска и на свети великомъченик Авраамий Български. Света Мария Египетската живяла в Александрия в средата на V и началото на VI век. Била само на 20 години, когато..
На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски. Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий...
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница,..
Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът “Егда славнии..