С подкрепата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", от 1 до 25 юли 2024 г. в университета в Тирана за четвърта поредна година се провежда Лятното училище по български език, първата такава инициатива в Република Албания. Домакин е Катедрата по славянски и балкански езици към Факултета по чуждоезиково обучение на Тиранския университет. Лятното училище е подпомогнато от ВТУ с учебници и преподавателско участие по проекта за мобилност между двата университета по програма Еразъм+ на Европейската комисия.
Обучават се 20 желаещи, като сред тях има както студенти от факултета, така и представители на българската общност в Албания, които искат да се научат да пишат и четат на български и да опознаят още повече България.
Откриването на лятното училище започна със речта на доц. д-р Раки Бело, преподавател по български език и литература във Факултета по чужди езици в Тирана. Той акцентира върху историята на това рядко събитие в Албания, неговите културни ценности и сподели с участниците подробности от интересната едномесечна програма. През този период студентите ще изучават практически български език и ще имат възможност да слушат лекции от известни български и албански лектори.
След това думата бе дадена на заместник-декана и същевременно координатор на Еразъм+, проф. д-р Дрита Рира, която поздрави студентите за участието в това езиково и културно училище и ги информира, че оценката от лятното училище ще бъде част от допълнението към университетската им диплома.
На церемонията по откриването присъства и културното аташе към посолството на Република България в Тирана, г-н Асен Пачев. Той поздрави преподавателите по български език за инициативата и за свършената работа относно развитието на българския език в Албания, като също така благодари и на деканата на Факултета по чужди езици в Тирана за оказаната подкрепа в дейностите, свързани с българската култура и език.
Доц. д-р Адриатик Деряй, ръководител на Катедра по славянски и балкански езици, към която е и българският език, подчерта ангажираността, която катедрата проявява като цяло за подобни събития и за подкрепата към българския език и култура като неразделна част от дейността си.
На церемонията по откриването присъстваха и гости от Великотърновския университет – доц. д-р. Христо Орманджиев, гл. ас. Вълю Анчев и ас. д-р Миранда Бело.
Доц. д-р. Христо Орманджиев, който заедно с гл. ас. Вълю Анчев ще бъдат гост-лектори за една седмица в Лятното училище, сподели с аудиторията приветствията на ректора на Великотърновския университет, проф. Димитър Димитров, както и емоциите си от това събитие, поздрави студентите за участието и благодари на институцията за предоставената възможност.
Студентите ги очаква един вълнуващ месец, в който ще научат не само да пишат и четат на български, но ще разширят мирогледа си, потапяйки се в историята, културата и българските традиции.
Пожелаваме успех на всички!
Вижте още:
Снимки: Раки Бело
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската..