С подкрепата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", от 1 до 25 юли 2024 г. в университета в Тирана за четвърта поредна година се провежда Лятното училище по български език, първата такава инициатива в Република Албания. Домакин е Катедрата по славянски и балкански езици към Факултета по чуждоезиково обучение на Тиранския университет. Лятното училище е подпомогнато от ВТУ с учебници и преподавателско участие по проекта за мобилност между двата университета по програма Еразъм+ на Европейската комисия.
Обучават се 20 желаещи, като сред тях има както студенти от факултета, така и представители на българската общност в Албания, които искат да се научат да пишат и четат на български и да опознаят още повече България.
Откриването на лятното училище започна със речта на доц. д-р Раки Бело, преподавател по български език и литература във Факултета по чужди езици в Тирана. Той акцентира върху историята на това рядко събитие в Албания, неговите културни ценности и сподели с участниците подробности от интересната едномесечна програма. През този период студентите ще изучават практически български език и ще имат възможност да слушат лекции от известни български и албански лектори.
След това думата бе дадена на заместник-декана и същевременно координатор на Еразъм+, проф. д-р Дрита Рира, която поздрави студентите за участието в това езиково и културно училище и ги информира, че оценката от лятното училище ще бъде част от допълнението към университетската им диплома.
На церемонията по откриването присъства и културното аташе към посолството на Република България в Тирана, г-н Асен Пачев. Той поздрави преподавателите по български език за инициативата и за свършената работа относно развитието на българския език в Албания, като също така благодари и на деканата на Факултета по чужди езици в Тирана за оказаната подкрепа в дейностите, свързани с българската култура и език.
Доц. д-р Адриатик Деряй, ръководител на Катедра по славянски и балкански езици, към която е и българският език, подчерта ангажираността, която катедрата проявява като цяло за подобни събития и за подкрепата към българския език и култура като неразделна част от дейността си.
На церемонията по откриването присъстваха и гости от Великотърновския университет – доц. д-р. Христо Орманджиев, гл. ас. Вълю Анчев и ас. д-р Миранда Бело.
Доц. д-р. Христо Орманджиев, който заедно с гл. ас. Вълю Анчев ще бъдат гост-лектори за една седмица в Лятното училище, сподели с аудиторията приветствията на ректора на Великотърновския университет, проф. Димитър Димитров, както и емоциите си от това събитие, поздрави студентите за участието и благодари на институцията за предоставената възможност.
Студентите ги очаква един вълнуващ месец, в който ще научат не само да пишат и четат на български, но ще разширят мирогледа си, потапяйки се в историята, културата и българските традиции.
Пожелаваме успех на всички!
Вижте още:
Снимки: Раки Бело
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...