Българското дружество за защита на птиците съобщи за първото успешно размножаване на египетски лешояд в дивата природа у нас. Птицата се смята за най-застрашения вид на Балканския полуостров.
Женската птица на име Изи е излюпена и отгледана в Спасителния център за диви животни на “Зелени Балкани” през 2019 г., а година по-късно е освободена в Източните Родопи. Мъжкият лешояд Лъки пък е дива птица, още като малка маркирана с GPS предавател. Двамата са двойка от две години, но едва сега успяват да излюпят две малки, казват орнитолозите. По думите им, това е вторият подобен случай в Европа.
Програмата за подсилване на популацията на египетския лешояд у нас започва през 2018 г. До момента пет от освободените птици са достигнали полова зрялост и са сформирали двойки в дивата природа.37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на създаденото току-що правителство. Други 21,4% я приемат, но не твърдо. 16,5% по-скоро не приемат формулата, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите се затрудняват да отговорят. Така..
В галерия "Мисията" към Държавния културен институт официално беше открита международната изложба "Vibration. The fluid movement of a human body", с участието на трима художници – българина Николай Делиянев, базиран в Рим, и италианските..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на заразата. Това каза за БНР зам.- министърът на земеделието Деян Стратев преди откриването на..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..