Изоставеният паметник на вр. Бузлуджа се превърна в истинска знаменитост в Instagram, заемайки 10-то място в класацията на най-посещаваните изоставени сгради в света.
Данните на авторитетната застрахователна компания Алън Боусел Груп (Alan Boswell Group), специализирана в застраховки на изоставени постройки, показват, че само за месец юни 2024 г. паметникът е събрал над 18 000 хаштага #abandonedbuildings в социалната мрежа. Това го прави не само една от най-емблематичните изоставени сгради, но и истински магнит за любителите на приключенията и фотографията от цял свят.
Историята на паметника, известен и като "летящата чиния" е тясно преплетена с историята на България. Построен през 1981 г., той е предназначен да отбележи 100-годишнината от конгреса на Българската социалдемократическа партия, състоял се под знаменития връх Бузлуджа. Конструкцията е монументален символ на комунистическия режим, но след падането му през 1989 г. е изоставен и постепенно се руши.
Въпреки това Бузлуджа притежава неповторима красота и мистерия, която го прави неустоим за много хора. Огромният купол, увенчан с червена звезда, е несравнима гледка. А вътрешността на паметника е магнит за любителите на фотографията, с нейните изоставени зали, стълби и коридори. В момента обаче те са недостъпни за посетители от съображения за сигурност. Предприемат се действия Бузлуджа да бъде реставриран и превърнат в музей или културен център. Дотогава той ще остане емблематично място, което ще вдъхновява творци и авантюристи от цял свят.
Вижте още:
Снимки: buzludzha-project.com, БТА, БГНЕСЗа нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..