Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани, да кажем, за "хора без работа, които само знаят да унищожават прясно боядисаните публични пространства". Истината е, че както повечето креативни професии, с които сме свикнали да живеем, този тип изкуство също може да се превърне в занаят.
Създадено във Варна, училището има за цел артистите, които умеят, да предават знанията на всички, които имат желание да усвоят тънкостите му. Обученията по време на срещите в графити училището протичат под формата на работилници на открито, преобразявайки градската среда.
"Всеки град има нужда от територия в центъра, която да е свободна за рисуване и по този начин да популяризира този вид изкуство" – споделя създателят му Дамян Николов, който многократно е внасял предложения до община Варна за превръщането на различни места от града в зони, свободни за рисуване. Досега обаче – без успех.
Снимки: Българско Графити Училище"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..