Шабленският фар, който от 1856 г. е ориентир за корабите в Черно море, днес отваря врати за посетители по случай Международния ден на морските фарове.
Съоръжението е най-старото и най-високото със своите 32 метра в Черно море, а проблясващата му светлина се вижда на разстояние от 17 морски мили, разказа дългогодишният му пазач Наньо Нанев.
В Деня на отворени врати посетителите ще видят конструкцията на кулата отвътре, устояла на неедно земетресение, както и използвани генератори, старата фарова глава и снимки. Те ще могат също да се снимат на балкона на първия етаж.На всеки е известна ироничната фраза "зимата пак ни изненада", която, докъде с усмивка, докъде с раздразнение, повтарят българите след първия снеговалеж и последвалите неуредици. Сега обаче може би е назрял моментът за перифраза – "безводието пак..
Нова авиолиния ще свързва Букурещ и София от 1 октомври. Това съобщиха посланикът на България в Румъния Радко Влайков и съсобственикът на румънската авиокомпания AnimaWings Кристиан Пандел. В посолството в Букурещ и в присъствието на..
Историята на Ервис Талури е едно пътешествие между Албания и България, между две култури, които днес чувства като неделима част от себе си. Неговото пътуване започва в един размирен за Албания период. След 1997 година, когато страната преживява..
В четвъртък минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 16°. През деня под влиянието на преминаващ от запад на изток студен атмосферен фронт..
В неделя (14 септември) ще бъде пуснато движението по цялата магистрала "Европа". Това обяви министърът на регионалното развитие и..
Институт за българската диаспора и културното наследство зад граница се разкрива към Университета по библиотекознание и информационни технологии...