България се изправи пред пореден ребус в търсене на изход от превърналата се в константа политическа криза, след като президентът Румен Радев отказа да одобри едно от предложените от кандидата за служебен министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева имена на министри. Проблем за президента се оказа личността на вътрешния министър Калин Стоянов, тъй като по думите му – няма доверие, че той може да осигури провеждането на честни избори. Тази ситуация наложи отмяна на клетвата, както и отлагане на датата за предсрочните парламентарни избори. Досега не се е случвало президент да откаже да издаде указ за назначаването на служебен кабинет, което поражда въпроса дали от политическа кризата може да се превърне в конституционна. Според доцент Наталия Киселова кризата е само политическа:
"Ще станем свидетели всъщност на връщане към по-старото положение, а именно, че компетентността при съставянето на служебното правителство е споделена. Това, което поддържаха част от бившето конституционно мнозинство, а именно, че последната дума е на президента (а не на кандидата за служебен премиер)", подчерта Киселова.
Бившият служебен премиер и дългогодишен кмет на София Стефан Софиянски също коментира конституционната страна на въпроса. Той е категоричен, че след последните промени в Конституцията не е ясно, дали президентът има право да откаже да подпише указа за назначаването на служебно правителство:
"Ако той не хареса следващия и по-следващия кабинет – какво правим? Тази нестабилност и несигурност се отразява на работата на Министерски съвет и на тази на администрацията под него, защото ако си влязъл във властта с някакви приоритети, ти трябва да се опиташ да ги следваш и изпълниш. Основният проблем на България е, че икономиката не върви, затова основната дискусия, която обществото ни трябва да води, е как да върви изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Преживяхме Ковид-криза, натрупа се и политическа такава и всичко това се отрази зле на икономиката, на туризма…. Когато ти нямаш перспектива да търсиш решения на тези проблеми, изпадаме в ситуацията, в която сме със смяна на безброй правителства, без ясен хоризонт, което се отразява на ежедневието на всеки българин."
Своето мнение по темата на вчерашния ден даде и политологът проф. Румяна Коларова. Според нея отказът на президента да подпише указа е в неговите правомощия:
"Президентът има правомощието да наложи вето – това е един вид вето на предложението на номинираната за министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева. Използването на вето е редно тогава, когато човекът, който го използва, има пред себе си вариант за изход от ситуацията, а не я блокира. Ние в момента явно сме в един вид политическа криза и от нея трябва да бъде намерен изход – посочи Коларова и допълни: – Аз не съм сигурна, че президентът е наясно какъв изход иска. Онова, което публично оповести, не е никакъв изход, а е желание парламентът да формира мнозинство, за което е ясно, че НС няма възможност. Това по скоро е декларирана възможност, която е малко вероятна."
Колко дълго е възможно да бъде отлагано провеждането на предсрочните парламентарни избори – с този въпрос БНР потърси и дългогодишния народен представител и преподавател по конституционно право Екатерина Михайлова:
"Няма срок, но страната не може да бъде хвърлена и в този хаос – категорична е Михайлова. – Аз мисля, че разумът и политическата отговорност ще излязат на първо място. Говоря за всички представители на институциите. В ръцете на президента и парламента е да вземат решението в подобна ситуация, затова ги призовавам към нов кръг от консултации, и то в недалечно бъдеще."
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС, Иван Русланов
В Румъния коалиция ще отстоява европейския път на страната Румънският президент Клаус Йоханис свика новия парламент на страната на 20 декември. Парламентарните избори, които се проведоха на 1 декември, бяха спечелени от управляващите..
Проруски кандидат поведе на първия тур на изборите за президент в Румъния На първия тур от президентските избори в Румъния с избирателна активност от над 52% изненадващо поведе независимият кандидат Калин Джорджеску с 22,94%, който не..
Македонка става заместник генерален секретар на НАТО Ге нералният секретар на НАТО Марк Рюте назначи Радмила Шекеринска от Северна Македония за заместник генерален секретар на Алианса. "Щастлив съм да обявя назначаването ѝ за следващ заместник..