Българското театралното студио “Онгъл” в Болград, Украйна, ще пресъздаде интерактивния си спектакъл “Добре дошли у дома” на 25 август, когато градът ще отбележи 203-ата годишнина от основаването си.
“Интерактивният спектакъл разкрива културното многообразие на Бесарабия чрез представяне на историята и традициите на различните националности в Болградската община, сред които българи, гагаузи и албанци. Целта на пиесата е да подпомогне интеграцията на вътрешните бежанци и техните деца, които са били принудени да напуснат домовете си вследствие на войната в Украйна”, казва Серафим Савченко, ръководител и режисьор на театъра.
Спектакълът е създаден в рамките на международния проект “Културата помага”, насочен насочен към интеграцията и включването на принудително разселените хора в местната култура.
Според Серафим Савченко Бесарабия често се възприема като трудно място за адаптация заради етническото разнообразие. “Ние се стремим да направим обстановката по-разбираема за хората, които са тук. В спектакъла демонстрираме примери от местните обичаи и традиции на българското и албанското население. Това е много увлекателен и мощен екскурс, който най-добре може да покаже културните постижения на нашия край”, разказва той.
Болград е основан през 1821 г. от български преселници. Градът се превръща в административен и културен център на бесарабските българи. Със средства на българските колонисти през 1838 г. е осветена трипрестолната катедрала “Свето Преображение Господне”, а 20 години по-късно е открита Болградската гимназия – първата българска гимназия, изиграла значителна роля в историята на нашия народ.
В Болград живеят над 15 хил. души и повече от половината от тях имат български произход.В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..