Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защитници на каноничната УПЦ в Украйна издигнаха глас в защита на православието

Киево-Печорската лавра в Киев, една от най-големите светини на православието в Украйна
Снимка: БТА

Решението на украинската Върховна рада да обяви извън закона Украинската православна църква (УПЦ) събра представители на различни поместни църкви, които издигнаха глас срещу гоненията на православни в Украйна.

В пресконференция в пресклуба на БТА в София, организирана от Международния форум на православните жени и Центъра за геостратегически изследвания взеха участие  Диогенис Валаванидис, директор на Центъра за защита на християнската идентичност в Белград, д-р Драгана Трифкович, геополитически анализатор, Румяна Ченалова, юрист, протойерей Михаил Ковачев от Ловчанска епархия, Василианна Мерхеб, богослов, политолог, Валентин Кардамски, журналист и политически анализатор. Онлайн участваха архиепископ Теодосий (Хана) от Йерусалим, протойерей Саша Петрович, Сръбска православна църква в САЩ и митрополит Лука Запорожски от УПЦ.

Освен преследването на УПЦ и нейните свещенослужители, бяха изнесени факти, свързани с нападенията на православни храмове в Палестина, преследването на духовенството в Косово и Метохия. Бяха засегнати и въпроси, свързани с обединението на православните вярващи от цял свят срещу опитите на външни фактори да разрушат Православната църква. Обсъдена беше и съвместна декларация по наболелите проблеми, представени на пресконференцията, както и взаимодействието с ООН в защита на Православието.

Вижте още:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валежите продължават и във вторник, по-значими – в Източна България

Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..

публикувано на 17.02.25 в 17:40

Летището в София вече носи името на Апостола на свободата – Васил Левски

В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски" – София,  съобщи прессекретариатът на държавния глава. По Конституция президентът има правомощията..

публикувано на 17.02.25 в 17:23

Софийското летище работи при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия, съобщи БТА. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Самолетите се третират против обледеняване. Желателно е пътниците е да идват на съответния терминал на..

публикувано на 17.02.25 в 15:18