Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Снимка: БТА - архив
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски", построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския политик и общественик Петко Каравелов, припомня БТА.
С освещаването му се отбелязват и 200 години от пренасянето на мощите на св. Александър Невски от град Владимир в новооснования Петербург (30 август 1724г.) и са положени в построената в негова памет Александро-Невска лавра.

Величественият храм в сърцето на София има три престола и затова освещаването се извършва в три последователни дни - 12, 13 и 14 септември 1924 г.. На 12 септември 1924 г. митрополит Максим Пловдивски освещава престола на главния олтар, на 13 септември 1924 г. Кишиневският и Хотински архиепископ Анастасий освещава северния олтар, посветен на св. св. Кирил и Методий, а на 14 септември 1924г. Софийският митрополит Стефан освещава южния олтар на името на св. цар Борис. На тържественото църковно събитие присъстват почетни делегати от много европейски страни.

Прочетете повече в материалите от колекцията на Радио България:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56