Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae в рамките на фестивала "Сердика е моят Рим". Зрителите ще могат да видят как са се обличали хората в древността и кои са типичните занаяти за епохата.


Пред БТА Владимир Попов от сдружението посочва, че събитията са посещавани от публика, която живо се интересува от история, задава въпроси и иска да научи нещо ново. Затова и целта на организаторите е да обогатят знанията ѝ и да направят връзката между миналото и настоящето на България.

Освен да облече екипировка от античността, публиката може да участва в направата на глинени съдове и други предмети от древността и така да се включи в пресъздаването на занаяти, за да усети бита и начина на живот на хората преди 1400 години. 

Снимки: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Магията на Коледа

Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..

публикувано на 25.12.24 в 05:05

"Слези, Джермане, да вечеряш!" – изгубената магия на Бъдни вечер

Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..

публикувано на 24.12.24 в 05:45

Дар за дар – обредни хлябове и нечетни ястия на Бъдни вечер

В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..

публикувано на 23.12.24 в 15:15