Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Делегация на БАН посети люлката на Българското книжовно дружество в Браила

Снимка: БТА

Делегация на Българската академия на науките (БАН) заедно с дипломати и българи, живеещи в Румъния, посетиха Браила. Повод за това е честването на 155-годишнината на Академията. Учредителното събрание на Българското книжовно дружество, чийто правоприемник е БАН, е било на 12 октомври 1869 г. в къща в румънския град. На нейното място е построен храмът “Възнесение Господне”. На паметната плоча в неговия двор на български и румънски език е написано, че "На това място се е намирала къщата, където в 1869 година български емигранти поставиха основите на Българската академия на науките". Архиепископът на Долен Дунав негово преосвещенство Касиан и представителят на Българската патриаршия протойерей Кирил Синев отслужиха молебен на румънски и български език.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски призова и занапред българи и румънци да идват в Браила, за да видят "този православен храм, който по хармоничен начин свързва православната религия и науката". Българският посланик в Румъния Радко Влайков припомни, че книжовното дружество е първата основа на българската държавност още преди Освобождението.

Кметът на Браила Виорел Драгомир заяви, че българският народ е построил чудесни неща в техния град.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

20 години Българско културно дружество "Мартеница" в Щутгарт

Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..

публикувано на 07.12.24 в 10:05

За да опазят идентичността си, българите в Албания имат нужда и от държавна подкрепа

"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..

публикувано на 02.12.24 в 13:30

"Българско слово, музика, багри и танц" – събитие за българската и германската общественост в Хамбург

"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..

публикувано на 28.11.24 в 13:25