Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Румен Радев призова за мир в Украйна и Газа

Снимка: Президентство/БТА

"Нашият свят е изправен пред редица сложни проблеми. От безпрецедентното предизвикателство пред световния мир и сигурност до ескалиращата климатична криза и продължаващите неравенства". Това каза президентът Румен Радев пред Общото събрание на ООН, цитиран от БТА. Радев потвърди, че страната ни категорично осъжда войната в Украйна, "довела до стотици хиляди жертви и огромни страдания".  По думите му, трябва да бъде подкрепено всяко дипломатическо усилие, което се стреми към всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна в съответствие с Устава на Организацията на обединените нации и международното право.

Президентът поиска и примирие с освобождаване на заложниците в ивицата Газа. Радев подчерта също, че България е привърженик на евроинтеграцията на Западните Балкани. "Основните ни приоритети по отношение на региона са насърчаването на добросъседството, подобряването на свързаността, защитата на правата на човека и борбата с етническата дискриминация", каза Радев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валдис Домбровскис

Еврозоната ще даде по-голяма финансова стабилност за България

Приемането на България в еврозоната ще помогне за икономическото ѝ развитие. По думите на еврокомисаря по икономическите въпроси Валдис Домбровскис, цитиран от БНТ, е време страната да се възползва от всички придобивки, свързани с приемането на..

публикувано на 14.05.25 в 09:24

Какво "казва" президентът с предложението си за референдум за въвеждане на еврото у нас?

На 12 май 2025 г. българският президент Румен Радев подписа предложение до Народното събрание за провеждането на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 година?". Предложението..

публикувано на 13.05.25 в 09:50
Румен Радев

Румен Радев се надява депутатите да изпълнят ангажиментите си и към демокрацията

" Надявам се нашите народни представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията. Учудващо е хората, които се пишат за най-големи демократи, да се обявят срещу демокрацията ." Така президентът Румен Радев..

публикувано на 11.05.25 в 14:43