Процедурата за проекти за съхранение на ток от ВЕИ по Плана за възстановяване и устойчивост е открита и по нея вече се приемат съответните предложения. Парите са много, сроковете кратки, а условията, на които трябва да отговарят кандидатите, никак не са малко.
Мярката е известна като RESTORE и е част от раздела "Нисковъглеродна икономика" на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Целта ѝ е да осигури възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс на страната, като едновременно с това се изгради и необходимата инфраструктура за нейното съхранение.
В рамките на инвестицията ще бъде подкрепено изграждането и въвеждането в експлоатация на национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с поне 3000 MWh капацитет.
Бюджетът на дългоочакваната мярка е над 1.15 млрд. лева, от които могат да се възползват малки, средни и големи предприятия. Помощта за проект не трябва да надвишава 50% от разходите за него, или не повече от 371.6 хил. лв. (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет.
Крайният срок за подаване на предложения за изпълнение на инвестиция е до 21 ноември. Одобрените проекти трябва да са ясни до януари 2025 г. и веднага след това да започне подписването на договорите и реализацията на проектите.
Инвестицията трябва да се реализира най-късно до 31 март 2026 г. Повече информация по темата и начините за кандидатстване ще откриете ТУК.
Министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов не се е отказал от идеята държавната Банка за развитие (ББР) да отпуска преференциални кредити за работещите в публичния сектор. В интервю за БНТ той поясни, че идеята му е била неправилно..
Българската компания за протеинови барчета Healthy Bars планира да изгради нова фабрика в столичния район "Връбница". Регионалната инспекция за околна среда и води вече е уведомена за намерението, а от компанията обявиха, че с разширяването на..
България и Китай установяват дипломатически отношения помежду си преди 75 години – през 1949-а. Година по-късно КНР и НРБ си разменят посланици и двустранните отношения се развиват пълномащабно – подписани са договори за сътрудничество в културата,..