Председателката на Клуба на българските жени и семейства в Хамбург – Емилия Юкер – за втори път ще представи картините си пред публика в Чикаго, като този път изложбата е посветена на 30-ата годишнина от сътрудничеството между градовете от двете страни на Океана. Експозицията е озаглавена "От морето до езерото" и е съвместно с германския фотограф Андреас Хауфе. Официалното откриване е на 5 октомври, а експозицията има за цел да постави фокус върху мигрантските общности:
Тъй като става въпрос за сътрудничество между два града на два континента, Емилия Юкер е избрала да представи няколко художествени интерпретации на германския град с масло и акрил.
Освен това в експозицията са силно застъпени "музикалните" картини, които тя рисува по време на класически концерти:
"Свързани са с класическата музика, тъй като Хамбург има много композитори с принос за света. Имам произведения, които съм рисувала на живо, на произведения на Шопен в изпълнение на пианистката Марина Савова, с която работя и на която използвам случая да благодаря. Освен това имам рисунки, сътворени по музика на холандски автори по време на концерти в София. Смятам, че ще се хареса. Имам няколко хубави творби,свързани със самата програма – една картина, която съм посветила точно на човешката любов между градовете. Нарисувала съм просто хората, които са срещу звездите и са възпламенени от човешката любов един към друг, с посланието, че това води нашата земя към нещо хубаво. Тази картина е два метра голяма и показва именно движението на хората по пътя ни към светлината. Тя е с цветовете, присъстващи емблемите на градовете – светлосиньо, бяло и червено. Двата града са дали много на света, но смятам също, че ролята на българитее да бъдем преносители на хубави отношения, на хубави прояви на изкуството, на сътрудничество между хората, между отделните националности, между всички, които обичат хубавото."
Куратор на изложбата е един от изявените български творци в Чикаго – художникът Василен Васевски. Домакин на експозицията до 19 октомври е Германско-американският културен център в Чикаго, където живописните картини на д-р Емилия Юкер ще кореспондират с художествената фотография на Андреас Хауфе.
"С Андреас Хауфе сме колеги още от медицинската клиника, където бях доцент и където той работи преди да премине на професионална фотографска кариера. Той твори на територията на Северна Германия, главно в град Хамбург и изцяло показва хубавите чувства в града. Заедно имаме участие в 6 изложби"– пояснява Емилия Юкер.
Като председател на Клуба на българските жени и семейства и част от управата на Конфедерацията на българските културни дружества и дейци, която е със седалище в Чикаго, г-жа Юкер много активно работи за поддържането на родната култура и традиции сред българите в Хамбург. Същевременно с това инициативите на ръководеното от нея дружество –например Биеналето на българския хумор и Фестивалът на българската художествена литература – въвличат за участие и сънародници от други германски градове и но и от целия свят. Настоящото ѝ гостуване в Чикаго е съпроводено със множество срещи с представители на най-голямата българска общност в Америка.
"Нашето сътрудничество, както и приятелски отношения са изключително големи. Ние получаваме много голяма помощ от българите в Чикаго. Те са натрупали огромен опит в културната дейност и това, което представят в областта на литературата, театралните и художествени изяви. Чрез техните ежедневници и радио предавания получаваме всякаква информация, която е във връзка с България. Освен това ни свързват и приятелските отношения. Аз сега съм донесла и наградите на автори на българска литература от Чикаго , участвали в нашия литературен фестивал, както и в литературния ни конкурс."
Музика, литература, въздействащи картини – всичко това ще присъства на откриването на българо-германската изложба "От морето до езерото" в Чикаго. Зрителите ще бъдат обогатени с цвят, усмивка, красота и спокойствие като контрапункт на настръхналия от конфликти днешен свят.
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..