Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Снимка: Радио Кърджали

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на Града на хобитите от култовия филм "Властелинът на пръстените", предаде БНР Кърджали. В къщичките, не по-големи от 20 кв. метра, са живели цели семейства. Открити са съдове за готвене, хромели, инструменти. Между къщичките има тесни улички.

Според археолозите в къщичките е живяла бедната част от населението на Перперикон, което по това време е наброявало окол 5 000 души. "Това никак не е малко, защото толкова е и населението на Виена в същия период", посочва проф. Николай Овчаров.

В края на XIV век там са извършвани погребения. Данните са, че населението рязко намалява. Това вероятно се дължи на това, че Европа  е засегната от чума в този период, смятат археолозите.

Още за работата на археолозите на Перперикон:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..

публикувано на 27.08.24 в 18:48
Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45