Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия, Великобритания, Нидерландия са предпочитаните дестинации за емиграция от българите

Снимка: БГНЕС

8 000 българи са се завърнали в България, а близо 12 000 са я напуснали през 2023 г. Това каза пред програма "Хоризонт" на БНР Магдалена Костова - директор на дирекция "Демографска и социална статистика" в НСИ. 65% от напускащите страната са на възраст от 24 до 49 години. Най-предпочитаните дестинации за емиграция за сънародниците ни през 2023 г. са били Германия, Великобритания, Нидерландия, Франция, Испания и Белгия, а мотивите им - по-добри условия на живот, заплащане, образование. 



Принос за демографския проблем, с който се сблъсква България, освен емиграцията има ниската раждаемост и високата преждевременна смъртност - за 2023 г. всеки пети е починал на възраст до 65 години, което говори за лоша превенция и недостатъчен достъп до здравеопазване. Костова подчерта също, че ако като цяло през 60-те години на ХХ век движението на хората в страната е било от селата към градовете, сега то е от по-малките градове към по-големите. Най-привлекателни са София, Пловдив, Варна и Бургас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Идеята за час по добродетели и религии в училище събуди широк обществен дебат

Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се изказаха различни гледни точки през последните няколко седмици. "Въвеждането на задължителен предмет..

публикувано на 09.04.25 в 12:50

Анулирани полети до Гърция и обратно заради национална стачка

Авиокомпаниите “Скай Експрес” (Sky Express) и Егейски авиолинии (Aegean Airlines) анулираха полети до и от Летище “Васил Левски” – София заради 24 часовата национална стачка в Гърция, съобщиха от столичното летище. Няма да се състоят..

публикувано на 09.04.25 в 08:45

Туристическият сектор търси решения за проблема с липсата на кадри

Кадровата криза в туристическия сектор е достигала критични нива, като по различни данни до 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Икономическите загуби от нереализиран туристически потенциал се изчисляват на близо 1..

публикувано на 09.04.25 в 07:20