Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът "Гунди – Легенда за любовта" развълнува и българите зад Океана

Илиян Йорданов: Георги Аспарухов е национален герой

5
Снимка: Facebook /ГУНДИ - Легенда за любовта

Истински фурор предизвика филмът "Гунди. Легенда за любовта" отвъд Океана. При препълнени салони преминаха прожекциите на кино разказа за живота на легендарния футболист Георги Аспарухов – Гунди в Лос Анджелис и Лас Вегас.

Няма Левски, няма ЦСКА – българите тук сме обединени около личността на един съвременен български герой – сподели сътрудникът на Радио България във Вегас Мария Самичкова, която изгледа филма заедно с всички наши сънародници във Вегас, изкупили билетите дни преди прожекцията, организирана от Българската асоциация в Невада. Каква емоция е оставил у тях филмът?


"Клубните пристрастия са почти премахнати и филмът разказва историята на един човешки живот. Авторите са направили филма уникален.Гледах го с много голямо удоволствие и съм много щастлив, че има такъв филм за съвременен български герой, който да повдига духа на младите българи да знаят, че не само Ботев и Левски са нашите герои, а и съвременните личности са такива" – казва зрител от Лас Вегас, а друг допълва:

"Изпълнен е с много живот. Впечатлен съм от създателите на филма, те са се потрудили доста да издирят всяко едно събитие отнеговия живот, спортните страсти голям материал, който изисква много, много труд. Филмът ме хвана от първия момент и ме държа в напрежение до края. Гунди безспорно е наша легенда голям футболист, човек и баща, който си отиде толкова рано. Много хора бяха тук и цялата зала беше притихнала, с голям интерес наблюдаваше филма, просто вълнуващо– това много ме впечатли."


"Аз съм фен на ЦСКА, но това не е левскарски филм. Това е филм за живота на един велик човек. Филмът е просто уникален. Препоръчвам на всички да го гледат!"

Ентусиазмът на зрителите отвъд Океана се споделя и от киноманите в България – историята за живота на един легендарен футболист от ПФК "Левски" отведе в киносалоните не само футболните фенове.

Филмът за Георги Аспарухов доказва, че любовта към българските герои и истории е достатъчно силна и подобни продукции могат да се конкурират в родните кина с най-големите световни блокбъстъри, като "Аватар" например. Месец след премиерата, интересът към филма продължава да е осезаем.


“Гунди – Легенда за любовта” продължава да пише история в българското кино, като стана първият филм в новата история на България, преминал границата от 500 000 зрители – похвалиха се от екипа на продукцията в социалните медии. По техни изчисления със своите 507 759 продадени билета досега, това е най-гледаното българско заглавие в кината у нас след 10 ноември 1989 година.

Личната история на Гунди, пресъздадена от актьор Павел Иванов, предава по много достоверен начин духа на една цяла епоха от българската история – времето на соца. Истинността на образите е била водеща при изграждането на персонажите, дори и онези с епизодични, почти незабележими роли, споделя Илиян Йорданов, който се превъплъщава в художник, изписващ лозунга "Комунизмът е неизбежен". 


"Дори кетърингът по време на снимките беше съобразен с епохата, в която се разиграва сюжетът – понички с мармалад и лимонада", разкрива той в разговор с Мария Самичкова. Възхитен е от актьорската игра на Павел Иванов – "Аз го наблюдавах през цялото време, защото той беше усвоил осанката, говоренето, походката, всичко…"

Самият Илиян Йорданов е от онова поколение българи, което си спомня мачоветена легендарния централен нападател на ПФК "Левски" и участник в три световни първенства с националния отбор на страната ни:

Георги Аспарухов - Гунди

"Категорично Гунди е национален герой, защото на него са му казвали "Президента" – бил е в състояние да поведе след себе си милиони хора", казва Илиян Йорданов и допълва: – Дори от морална гледна точка не са много хората с такова домашно възпитание, с желание да допринесеш за другите, за клубния отбор, за националния и същевременно да имаш позиция и да я отстояваш като мъж. Малко хора действително имат тая осанка, това присъствие, харизма."


"Този филм се появява в идеалния момент, защото имаме нужда хората малко да се вгледат в себе си, да обърнат очи назад, а по младите като го видят – да питат бащи, майки, баби, дядовци – "Така ли беше?". Не трябва да забравяме историята си!" – напомня ни г-н Йорданов.

Чуйте впечатленията му от първо лице за снимачния процес, за личното му отношение към легендата Гунди и спомените от една отминала епоха:

Интервюта: Мария Самичкова, сътрудник на Радио България в Лас Вегас, САЩ

Текст: Елена Каркаланова

Снимки: Мария Самичкова, БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Индианаполис се събраха четири от клубовете на МПО

Среща на представители от четири клуба на Македонската патриотична организация (МПО) в САЩ и Канада – "Пирин" - Чикаго, "Бистрица" - Синсинати, "Тодор Александров" - Йънгстаун и "Дамян Груев" – Индианаполис, се състоя в Индианаполис. Това съобщи..

публикувано на 05.11.24 в 09:10

"Усещане за принадлежност" или как българчета в Рим отбелязаха Деня на будителите

На 2 ноември, в сградата на Европейския съюз на площад "Венеция" в Рим бе представен филмът "Усещане за принадлежност" на режисьорката Ирена Даскалова и по идея на Венета Ненкова, създател на неделното училище "Асен и Илия Пейкови" в италианската..

публикувано на 04.11.24 в 14:53
Барелефът на Пейо Яворов във Борго Верчели

Българи в Италия почетоха паметта на поета Пейо Яворов

Българската общност в Италия отбеляза 110 години от смъртта на Пейо Яворов. Това се казва в съобщение на сдружение "Български щит", изпратено до БГНЕС. На 3 ноември в италианския град Борго Верчели се проведе церемония в чест на 110..

публикувано на 04.11.24 в 09:59