Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България иска защитни мерки срещу вноса на украински мед

Георги Тахов
Снимка: mzh.government.bg

По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход.

Румъния е подкрепила призива на страната ни за регулация на украинския мед, който влиза на европейския пазар на много ниски цени, в значителните количества. Това оказва сериозен натиск върху цените на българския мед и затруднява реализацията на местната продукция.

Според статистиката, количеството на внесения от Украйна мед в страната ни от януари до октомври 2024 г е с над 30% повече спрямо същия период на миналата година. Сходна е ситуацията на пазара на яйца у нас, заради рязко увеличения внос на украински яйца.

В рамките на посещението си в Брюксел, по покана на министъра на земеделието на Унгария, министър Георги Тахов е участвал в среща с министрите на земеделието на държави членки, разположени в близост до Украйна, и с министъра на аграрната политика и храните на Украйна Виталий Ковал. На срещата, министрите са дискутирали предстоящото предложение на Комисията за изменение на Споразумението за асоцииране на Украйна в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 15 май 2025 г.

В "България днес" на 15 май слушайте : 01:15 -  Актуална информация от страната и българските общности зад граница  06:50  - Прогноза за времето 13:40  -  С политолози и анализатори обсъждаме какви ще са последиците от заявения от опозицията..

публикувано на 15.05.25 в 19:00

Застудяване и дъжд в последния работен ден

През нощта срещу петък ще завали в западната половина от страната, а през деня валежите ще обхванат цялата страна. Ще прониква и хладен въздух. Максималните температури ще бъдат от 12° в западната част от страната до 20° в източната, в София – около..

публикувано на 15.05.25 в 19:00

Синдикалисти от ТЕЦ "Марица изток 2" подкрепиха протеста на трите обществени медии

Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция. Работещите в..

публикувано на 15.05.25 в 12:44