На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей.
Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на този свят и жадувал за Божията истина. Затова станал ученик на Йоан Предтеча, а след това последвал Спасителя, заедно с брат си Петър.
Когато апостолите след Петдесетница тръгнали да проповядват Словото Божие по разни страни, ап. Андрей се отправил на север. През Мала Азия, Гърция, по нашите брегове на Черно море, накрая стигнал до страната на скитите, днешна Русия.
Светият апостол загинал мъченически като бил разпънат на кръст в Патра. Според историците, св. Андрей е покровител на древните българи на северозапад от Черно море, където проповядвал до смъртта си и обърнал към вярата много езичници.
Смята се, че Св. Андрей е апостолът на православните християни, защото ръкоположил първия епископ в Цариград – апостол Стахий. А от Цариградската патриаршия българи, сърби, руси и други православни славяни получили св. Кръщение и миропомазание. Именно сред нашите народи св. Андрей е на особена почит. Той е духовен покровител на православни църкви и манастири.
В София се намира един от тези храмове, построен през 1926 г., в памет на опълченците от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г., защитили рода и вярата на предците си.
Вижте още:
Снимки: bg-patriarshia.bg, архивХрам-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..