Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Институтът за икономически изследвания:

Годишен финансов ефект от 1,63 млрд. лв. след влизането ни в Шенген по суша

Снимка: БТА

Финансовият ефект от присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство по суша ще възлиза на 1,63 млрд. лв. годишно, показва проучване на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.

Най-голяма ще бъде ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки, която се изчислява на 1,39 млрд. лв. Предимство ще бъде също елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.

Друг плюс е свързан с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. “При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии”, се казва в изследването.

Преки ползи от присъединяването на България към Шенген ще има и за фиска – около 138 млн. лв. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Среща в София на европейския и българския бизнес и Българската фондова борса

Българската фондова борса ще бъде част от събитието EU-Chambers Business Chill with the Bulgarian Stock Exchange, организирано от Унгаро-Българската търговска камара, която в момента е председател на EU-Chambers в България. За това съобщават от БФБ във..

публикувано на 19.11.25 в 06:00

ЕС отпуска средства на България за зарядни станции

Европейската комисия съобщи, че е одобрила 70 проекта в ЕС за над 600 милиона евро, насочени към развитието на алтернативни горива и намаляване на замърсяването от автомобилите. България участва в два от тези проекти и ще получи средства за осигуряване на..

публикувано на 17.11.25 в 15:32
Румен Спецов

Румен Спецов е предложението за особен управител на "Лукойл България"

Номинацията за особен управител, който ще поеме четирите дружества на "Лукойл България", е Румен Спецов, обяви министърът на икономиката Петър Дилов. "Номинираният от мен отговаря на всички законови изисквания", беше категоричен Дилов. Решението е..

публикувано на 14.11.25 в 15:09