Факултетът по изобразително изкуство при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" чества половинвековен юбилей с любопитна изложба, основана на студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели от университета в старопрестолния град. Експозицията изгражда визуален мост между историята, настоящето и визията за бъдещето на факултета и артистите, завършили своето художествено образование в него. Творбите гостуват до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия "Борис Георгиев” в морската ни столица Варна.
Кураторската визия при подбора на произведенията разкрива основите, духа и възможностите, зададени от създателите на образователната лаборатория за артисти във Велико Търново. Стартирал като специалност в рамките на катедра "История", Факултетът по изобразително изкуство е открит през август 1974 г., като обучението по изобразително изкуство датира от самото създаване на висшето училище през 1963 г.. Сред първите преподаватели в специалността са художници, утвърдили имената си в българското изкуство като Михаил Кац, Никола Кожухаров, Васил Стоилов, Васил Захариев, а по-късно сред тях се нареждат и Величко Минеков, Константин Денев, Цанко Петров, Станислав Памукчиев и др.
Освен ,,класически" художествени жанрове в настоящата изложба присъстват и някои сегменти от съвременните пластични алтернативи, като видеоарт, интермедиалност, инсталационни форми, видеодокументиран процес на художествена обработка на обемно духано стъкло.Организаторите на изложбата я определят като своеобразна ,,панорама" на артистичната същност на Великотърновския университет – представена е цялата палитра от специалности: Живопис, Скулптура, Графика, Графичен дизайн и визуални комуникации, Рисуване и интермедия, Стенопис, Педагогика на обучението по изобразително изкуство и Визуални изследвания.
"ФИИ на 50. В новото време с ново лице” е опит да се повдигнат въпроси около висшето образование по живопис в България, за свършеното до момента в частност от Великотърновския университет и, разбира се, да се насърчат младите артисти по нелекия път на творци.
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството. Международната конкурсна програма е разделена на различни категории –..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред тях са 78-ото издание на Международния филмов фестивал в Салерно (Италия) и 25-ото издание на Santa..
Германският писател Даниел Келман представя романа си "Светлина и сянка" , съобщи "Гьоте институт". Срещата между писателя и читателите е на 7 февруари и е втората от поредицата литературни събития в института LitGeist, която поставя фокус върху..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред..
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика,..
Германският писател Даниел Келман представя романа си "Светлина и сянка" , съобщи "Гьоте институт". Срещата между писателя и читателите е на 7 февруари..