С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" ще отбележи 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно (без инструментален съпровод) и отново ще покажат своята висока класа в концерт на 17 декември в галерия "Академия" на Националната художествената академия (на ул. "Шипка" 1) в София.
Мъжката певческа формация е основана през 2009 г. по идея на Даниел Спасов и Милен Иванов – солисти на вокалния състав "Мистерията на българските гласове" (Le Mystère des Voix Bulgares), а целта им е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Към формацията бързо се присъединяват и другите двама изпълнители. През годините "Светоглас" са работили с изявени фолклорни изпълнители. През 2012 година реализират първия си музикален проект и записват дебютния си албум "Колелото на живота". В него обрисуват с песен и музика целия цикъл на живота – от раждането до смъртта, а заедно с това и годишния календарен цикъл. Там са подбрани песни, свързани с най-важните моменти от човешкия живот.
Вторият албум на формацията излиза през 2014 г. и е наречен "Древни химни на православието". Съдържа само църковно-славянски песнопения, като "Моление Господне" и е записан в църквата на Клисурския манастир, близо до гр. Вършец. Използвана е естествената среда и е записан без никаква намеса за обработка на звука. Така се създава усещането у слушателя, че квартетът пее на живо и в съответната за църковните песни акустична среда. Третият албум пък се нарича "Песента на славея" (2019 г.) и е съчетание от всички песни, включени в концертната програма на "Светоглас" в страна и в чужбина. "Тайнството на българската полифония" е запазена марка за концертите на "Светоглас" в България и по света.
Формацията е гастролирала и на престижни сцени в чужбина, като най-много срещи с публика е имала в Русия, Англия, Норвегия, Белгия, Испания, Колумбия, Италия, Австрия, Унгария, Турция, Швеция. Участва и в Международните фестивали "Музика на вярата" в Казан (Русия), Фестивала за духовна музика в Драмен (Норвегия), Фестивала за църковна музика Maestro de la Roza в Овиедо (Испания), Международния музикален фестивал в Картахена (Колумбия), Международния фестивал за църковна музика Fausto Flamini в Рим и мн. др.
Кой пръв поставя на сцената църковно-славянски песнопения, пресъздадени от фолклорни изпълнители и с каква идея се появява квартет "Светоглас" през 2009 г., научаваме от един от основателите – Даниел Спасов. С него разговаря Гергана Манчева:
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: svetoglas.com, facebook.com/Svetoglas
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..