На 7 януари, Ивановден, Православната църква чества свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Той е връзката между Стария и Новия Завет - последният пророк, подготвил юдеите за идването на Спасителя.
Ражда се половин година преди Иисус Христос, в семейството на свещеник на име Закария и праведната Елизавета, в старостта им. Според Евангелието, Йоан води строг подвижнически живот край река Йордан, носи груби дрехи от камилска вълна, храни се с див мед и акриди.
По внушение Божие св. Йоан Предтеча подготвял юдеите да се покаят за греховете си, за да приемат Спасителя – Христос, възвестявал им приближаването на Царството Божие. Множество люде идвали при Йоан и приемали от него покайно кръщение.
В своите проповеди Йоан изобличил цар Ирод, задето се оженил за жената на брат си – Иродиада. Затворили го в тъмница, но царят се боял да го убие, понеже народът го почитал като велик пророк. На рождения ден на цар Ирод дъщерята на царица Иродиада танцувала и така се понравила на царя, че той се заклел да ѝ даде каквото пожелае. Посъветвана от майка си, девойката поискала главата на Йоан Кръстител. По заповед на Ирод отсекли главата на пророка и я донесли на поднос.
Паметта на св. Йоан Кръстител се чества няколко пъти през годината, но най-тържествено се празнува на 7 януари - деня след празника Богоявление, понеже главното му дело е Кръщението на Господа.
Заради строгия му аскетически живот и изключителната му нравствена чистота, иконописци го изобразяват с пустинническо облекло от камилска вълна и с крила. На някои от изображенията Кръстителят Йоан държи поднос с отсечената си глава. На неговото строго въздържание подражавали най-великите християнски подвижници, а доблестната му смърт вдъхновявала всички мъченици през време на гоненията срещу християнската вяра.
Рубриката "Църковен календар" се реализира от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет , роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как..
На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет ,..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ –..
На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна..