Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебният министър на финансите Людмила Петкова:

Планът за възстановяване и устоичивост на България има грешна философия

Над 32% от БВП е делът на "сивата" икономика у нас

Людмила Петкова
Снимка: БТА

Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Тя обясни, че Бюджет 2025 отразява политиките през последните години. Разходите превишават приходите с 18 млрд. лева /9.2 млрд EUR/, но се спазва рамката на 3-процентния дефицит от БВП, заяви тя.

Петкова припомни, че изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост приключва в средата на 2026 г. Досега България е получила две плащания по НПВУ в размер на 2,7 млрд. лв. /1.38 млрд EUR/, а 7,8 млрд. лв. /3.99 млрд EUR/ е размерът на неполучените плащания. По думите ѝ, основният проблем на ПВУ е сгрешената му цялостна философия.

"Още в началото в плана са заложени тежки реформи, които не могат да бъдат изпълнени“, каза финансовият министър и уточни, че тежките реформи другите държави-членки са ги включили най-накрая, предаде БГНЕС. 

Петкова подчерта, че България е единствената страна, която не е приела глава RePowerEU. Тя също отбеляза, че над 32% от БВП е делът на "сивата" икономика в България, докато в Хърватия и Румъния е 28%. Според нея през последните години у нас са приемани "хаотични политики и законодателство".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ЕС не е установил нарушение на конкуренцията при сделката с „Боташ“

Генералната Дирекция "Конкуренция" на Евркомисията уведоми "Булгаргаз“ и "Булгартрансгаз“, че делото за споразуменията, сключени между българските компании и турската енергийна компания "Боташ“ е приключено и не са установено нарушения по конкуренцията...

публикувано на 21.12.24 в 15:21

Според ИПИ няма да има апокалипсис ако не бъде приет бюджета за 2025 г.

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува държавния бюджет, сочианализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) наречен “Без бюджет за 2025 и без удължителен закон: какво следва?“. От ИПИ смятат, че противно на..

публикувано на 21.12.24 в 13:48

Бизнесът е сдържан в очакванията за предстоящата 2025 г.

41% от членуващите фирми в Българската стопанска камара очакват спад в икономиката през 2025 г. 21% смятат, че няма да има промяна спрямо 2024-та. 65% от анкетираните очакват влошаване на собствения бизнес заради забавянето на глобалния..

публикувано на 17.12.24 в 16:06