Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Тя обясни, че Бюджет 2025 отразява политиките през последните години. Разходите превишават приходите с 18 млрд. лева /9.2 млрд EUR/, но се спазва рамката на 3-процентния дефицит от БВП, заяви тя.
Петкова припомни, че изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост приключва в средата на 2026 г. Досега България е получила две плащания по НПВУ в размер на 2,7 млрд. лв. /1.38 млрд EUR/, а 7,8 млрд. лв. /3.99 млрд EUR/ е размерът на неполучените плащания. По думите ѝ, основният проблем на ПВУ е сгрешената му цялостна философия.
"Още в началото в плана са заложени тежки реформи, които не могат да бъдат изпълнени“, каза финансовият министър и уточни, че тежките реформи другите държави-членки са ги включили най-накрая, предаде БГНЕС.
Петкова подчерта, че България е единствената страна, която не е приела глава RePowerEU. Тя също отбеляза, че над 32% от БВП е делът на "сивата" икономика в България, докато в Хърватия и Румъния е 28%. Според нея през последните години у нас са приемани "хаотични политики и законодателство".
"Към момента България е една от малкото в ЕС, които изпълняват безусловно всички номинални критерии за конвергенция към еврозоната, включително и критерия за ценова стабилност, с който имахме проблеми през последните години". Това каза днес..
България е на трето място сред страните от ЕС по ръст на минималната работна заплата в периода 2015-2025 г. Според Евростат в този период минималното възнаграждение в страната е нараснало от 184 евро през 2015 г. до 551 евро 10 години по-късно. По..
Политическата стабилност в България продължава да бъде от решаващо значение за приемането на еврото през 2026 г, пише "Ай Ен Джи тинк" (ING think) - аналитично звено на банка Ай Ен Джи (ING). Анализът е озаглавен "Мониторинг на България: очертава се..