Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедани и се отличават със запазения си бит, пъстър фолклор и един уникален обичай, който се корени назад във времето и удивлява света – рибанската сватба. В изпълнената с мистика традиция участва цялото село, а напоследък към празничното шествие се присъединяват и туристи, водени от туроператори. "Понякога цели автобуси се изсипват.Миналата седмица имахме сватба и беше пълно с народ. Дойде и снимачен екип от една китайска телевизия" – каза за Радио България Руска Герова, секретар на читалище "Искра", което се е заело с популяризирането местните обичаи.
Това, което очарова туристите е шарената рибанска сватба – пъстрите носии, изнасянето на чеиза пред къщата на булката, сватбеното шествие, което преминава през цялото село и многолюдното хоро на мегдана … А най-тайнственият елемент от обичая е "лепенето на гелината" /младоженката/. Това е интимен момент за булката и близките, при който не се допускат външни хора. "Затова правим възстановки при нас в читалището", обяснява Кадрие Машева, която посреща туристите, и добавя:
Вижте видео репортажа ни от приказното село Рибново:
"Гостите ни, дори извън сезона на сватбите, могат да дойдат, да се облекат, да се снимат и да се разхождат с тези дрехи из селото – казва Кадрие. – Елементи на носията ни са шалварите, а също и софрата, която се поставя върху шалвара. После се облича елекът, антерията - блузата, която трябва да е лъскава и богато украсена с пайети и накрая тюлбето - бялата забрадка. Почти всяко момиче в Рибново е дизайнер на своето облекло – само ги тъче, избира какви рози, цветове и дантели да добави, за да създаде уникална дреха."
Наскоро ритуалът "лепене на гелината" влезе в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така стана част от "Живите човешки съкровища" на България. Но рибанци имат по-големи амбиции:
"Именно заради рибанската сватба и гелината, която все още практикуваме, нашето село стана изключително известно.Сега искаме рибанската сватба да влезе в списъка на ЮНЕСКО / за световното нематериално културно наследство- бел.ред./. Ще се радваме ако това се случи, за да имаме още повече гости. Защото Рибново има какво да покаже на света!" -каза в заключение Кадрие Машева.
Видео: Венета Николова
Снимки : Кадрие Машева, Венета Николова
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..