Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на редакторите от екипа на Радио България, които освен превод на новини и материали за живота в страната, правят и всекидневни онлайн програми на десет езика – "България днес".
"Студентите са от първи и пети курс в специалността "Балканистика" – едните сега навлизат и в езиците, и в Балканистиката, а другите са на финала. Освен балканските езици, те имат и теоретична подготовка в различни направления – история, литература, теоретично езикознание" – обяснява ръководителят им доц. Екатерина Търпоманова, според която БНР би могло да бъде подходящо място за кариерно развитие на младите специалисти: "Много бих се радвала да организираме и стажове в бъдеще. Днес за всички беше много интересно и идеята ми да направим това посещение при вас е те да имат предвид, че специалността им е доста подходяща за реализация в журналистиката, освен в превода, където Радио България дава големи възможности. Нашите студенти са с отлична подготовка по история на Балканите, културата, фолклора, т.е. всичко, което изучават в тази специалност, е много подходящо за подобна реализация."
А за студентите прекрачването на прага на институцията БНР беше наистина вълнуващо. Някои останаха изненадани да открият колко голяма всъщност е "Старата къща", както наричаме радиото. "Самата дейност на радиото е по-голяма, отколкото си представях", каза ни Петър Зоровски.
След като посетиха редакциите ни с албански и гръцки език, където разговаряха с екипите, студентите станаха свидетели и на студийната реализация на всекидневното предаване на албански език. Някои от тях упражниха и познанията си по балканския език, отговаряйки на въпросите на колежката ни Костандина Бело.
"Бях чувал за Радио България, посещавал съм няколко пъти уеб сайта, но не много обстойно. Сега, след като се запознах по-детайлно с дейността на радиото и на албанската редакция, може би ще го посещавам по-често, за да следя новините" – споделя Георги Атанасов.
Чуйте впечатленията на студентите и преподавателя им доц. Екатерина Търпоманова:
"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за концерт в Брюксел по повод Деня на влюбените и Трифон Зарезан с участието на сопраното Анета Тодорова. Ще..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер Гроздан Караджов и представители на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица,..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това заяви премиерът Росен Желязков в Париж, където взе участие в Срещата на върха по..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за..
"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..