Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Софийския университет на гости в Радио България

3
Снимка: Елена Каркаланова

Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на редакторите от екипа на Радио България, които освен превод на новини и материали за живота в страната, правят и всекидневни онлайн програми на десет езика – "България днес".

"Студентите са от първи и пети курс в специалността "Балканистика" – едните сега навлизат и в езиците, и в Балканистиката, а другите са на финала. Освен балканските езици, те имат и теоретична подготовка в различни направления – история, литература, теоретично езикознание" – обяснява ръководителят им доц. Екатерина Търпоманова, според която БНР би могло да бъде подходящо място за кариерно развитие на младите специалисти: "Много бих се радвала да организираме и стажове в бъдеще. Днес за всички беше много интересно и идеята ми да направим това посещение при вас е те да имат предвид, че специалността им е доста подходяща за реализация в журналистиката, освен в превода, където Радио България дава големи възможности. Нашите студенти са с отлична подготовка по история на Балканите, културата, фолклора, т.е. всичко, което изучават в тази специалност, е много подходящо за подобна реализация."

Диана Андрова, Георги Атанасов и Петър Боровски с доц.Екатерина Търпоманова

А за студентите прекрачването на прага на институцията БНР беше наистина вълнуващо. Някои останаха изненадани да открият колко голяма всъщност е "Старата къща", както наричаме радиото. "Самата дейност на радиото е по-голяма, отколкото си представях", каза ни Петър Зоровски.

След като посетиха редакциите ни с албански и гръцки език, където разговаряха с екипите, студентите станаха свидетели и на студийната реализация на всекидневното предаване на албански език. Някои от тях упражниха и познанията си по балканския език, отговаряйки на въпросите на колежката ни Костандина Бело.

"Бях чувал за Радио България, посещавал съм няколко пъти уеб сайта, но не много обстойно. Сега, след като се запознах по-детайлно с дейността на радиото и на албанската редакция, може би ще го посещавам по-често, за да следя новините" – споделя Георги Атанасов.

"Специалността ни е с изучаване на езици и Радио България би могло да бъде добър старт в нашата кариера. В момента уча румънски, предстоят албански и гръцки, което е доста интересно за нас. Имам приятели от Гърция, на които им е много интересно да научат за България, предстои ни интригуваща среща напролет" – разказва ни първокурсничката Надежда Разманова. Тя е категорична, че няма да пропусне да представи гръцката страница на Радио България на своите приятели от съседната държава.

Чуйте впечатленията на студентите и преподавателя им доц. Екатерина Търпоманова:


Снимки: Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Облачно и хладно начало на новата седмица в повечето райони

През нощта в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Сутрешните температури в повечето райони ще бъдат между 0° и 5°, в София – около 1°. В понеделник вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от..

публикувано на 02.02.25 в 17:55
Карлос Контрера

За бойкот на големите хранителни вериги в България заради високите цени призова ВМРО

За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера. Призивът е по примера на бойкота на хранителните вериги в Хърватия, последвал и в други балкански..

публикувано на 02.02.25 в 11:57
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Парите от продажбата на "Лукойл-Нефтохим" трябва да се замразят, смятат експерти-енергетици

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение..

публикувано на 02.02.25 в 11:28