Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 4 февруари 2025 г.

Преп. Исидор Пелусиотски

На 4 февруари Православната църква чества преподобни Исидор Пелусиотски – един от Отците учители на Църквата, теолог, автор на богословски съчинения. 

Роден около 360 г. в знатно семейство в Александрия, Египет. Получава отлично образование и още млад постъпва в манастир близо до гр. Пелусиум, източно от делтата на Нил. Той бил постриган в монашество и се заселил в пустинно място в Долни Египет, където живеел в строго въздържание, носел груба дреха и се хранел само с корени. Непрестанно се молел и се издигал с мисъл към Бога.

Слухът за строгия му и благочестив живот привлякъл към него други подвижници и той бил избран за игумен на манастира. Грижейки се постоянно за душевната полза на братята, той ги ръководел чрез мъдрите си наставления, учел ги чрез слово и пример на смирение, кротост, безкористие, борба против страстите и светските помисли.

Впоследствие заминава за Константинопол и става ученик на свети Йоан Златоуст. Исидор защитава своя учител по време на гоненията против него от страна на византийската императрица Елия Евдоксия. По време на споровете с несторианците убеждава император Теодосий II да свика събор за осъждане на несторианската ерес. Умира около 435 г.

Свети Исидор е написал около 3000 писма, от които са запазени 2012, в които той се обръщал към управителите и към епископите с мъдри съвети.

Като изучавал дълбоко науките и словесността, Исидор разбирал, колко несравнимо по-високо от всичко стои християнската мъдрост. Той съветва да се изучава с внимание Словото Божие и словесността, която прави човека душевно чист и мъдър.

Преподобни Исидор търпял гонения заради своите строги изобличения, но не преставал твърдо и неизменно да стои в истината и да защищава пред управителите невинно гонените. Оставил в своите писания много наставления за придобиване на  добродетели, и след като поучил в устни беседи мнозина на тези добродетели, достигнал дълбока старост и починал в мир.

В този ден поменаваме и свети мъченик Иадор, загинал мъченически по време на римския император Деций Траян (249-251 г.), както и преподобни Иасѝм Чудотворец.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 21 юли 2025 г.

На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк, живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..

публикувано на 21.07.25 в 06:00
Паметникът на Петрова нива в Странджа в чест на героите от Илинденско-Преображенското въстание

За саможертвата и изкуплението в Илинденско-Преображенското въстание

“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Църковен календар – 20 юли 2025 г.

На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет, роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как благообразни..

публикувано на 20.07.25 в 06:00